leasing-czy-kredyt

Leasing czy kredyt na samochód? Poznaj ofertę MINI

 

 

W dzisiejszych czasach mało kto kupuje samochód za gotówkę. Leasing czy kredyt na samochód są popularne i korzystne. Co wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale koniecznie musisz poznać wady i zalety obydwu rozwiązań!

Wyboista i kręta niczym najtrudniej dostępne trakty w Andach albo w Himalajach: taka bywała kiedyś droga do wymarzonego, nowego samochodu. To dlatego, że jeszcze do niedawna dominującą formą finansowania samochodu był zakup za gotówkę. Szczęśliwi ci, którzy mieli na koncie wystarczającą sumę, by po prostu zlecić przelew lub wypłacić pieniądze, zapakować do skórzanej teczki i iść do salonu, bacznie rozglądając się wokół siebie… A po uiszczeniu należności nawet nie czuli takiego wydatku.

Niestety, marzenie o nowym aucie częściej oznaczało wieloletnie, mozolne zbieranie pieniędzy. „Nie, w tym roku niestety nie pojedziemy na wakacje, chcemy kupić nowy samochód za dwa lata” – słyszały dzieci, a plany delikatnego remontu kuchni należało odłożyć na nieokreśloną przyszłość. Dobrze, gdy udało się uzbierać daną kwotę i kupić konkretne auto jeszcze zanim ten model wypadł z produkcji. Nawet wtedy często okazywało się, że stos gotówki – który właśnie zamienił się w lśniący samochód stojący na parkingu – akurat bardziej przydałby się do innych zastosowań.

Dziś możliwości jest więcej: przede wszystkim kredyt czy leasing na samochód


Kredyt czy leasing, a także inne formy finansowania samochodu, które nie wymagają od razu wykładania całej kwoty, nabierają w ostatnich latach wielkiej popularności. Nic dziwnego: są tak tanie i korzystne jak nigdy wcześniej. Pozwalają nie tylko szybciej cieszyć się nowym autem, ale i nie blokować gotówki, która może być przecież potrzebna na przykład na inwestycje w firmie. Oprócz tego, dla osób prowadzących działalność gospodarczą, finansowanie może być korzystne pod względem podatkowym.

Leasing a kredyt: jakie są możliwości?


Jeśli marzysz o nowym MINI, na przykład o zwinnym Cooperze albo o rodzinnym Countrymanie, zapewne zastanawiasz się nad formami finansowania. „Kredyt a leasing” to jeden z podstawowych dylematów. Zacznijmy od tego pierwszego rozwiązania.

Jakie są typy kredytu?


W ofercie MINI są dostępne dwa rodzaje kredytu na samochód. Pierwszy to „klasyczne” rozwiązanie, czyli takie, w którym spłacasz auto równymi ratami do końca. Po zapłaceniu ostatniej MINI przechodzi w stu procentach na Twoją własność, a Ty jesteś wolny od zobowiązania finansowego. Dużą zaletą kredytu jest możliwość rozłożenia płatności nawet na 120 rat. Oczywiście, zarówno długość umowy, jak i wysokość wkładu własnego może być dostosowana do twoich potrzeb i możliwości.

Taka forma finansowania kojarzy się z klientami prywatnymi i rzeczywiście to oni najczęściej się na nią decydują. Czy da się wziąć kredyt na samochód firmowy, czyli skorzystać z takiej formy finansowania podczas zakupu auta na działalność gospodarczą lub na spółkę? Oczywiście! Kwestię opłacalności takiego kroku pod kątem podatkowym najlepiej skonsultować z księgowością. Warto pamiętać, że całej wysokości raty nie da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ale odsetki już tak. Można również odpowiednio rozliczyć pierwszą wpłatę. Kwestia tego, czy dostępny będzie kredyt samochodowy dla nowych firm, zależy od konkretnego przypadku. Zwykle nie powinno być problemu, ale konieczna może być relatywnie wysoka wpłata własna.

 

Kredyt samochodowy: potrzebne dokumenty


Co będzie potrzebne do uzyskania kredytu? Procedura jest dość prosta. Wymagane dokumenty to najczęściej m.in. dowód osobisty i drugi dokument ze zdjęciem, zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu (jeśli pracujesz na etacie) lub zaświadczenie o wysokości dochodów i dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności, jeśli jesteś przedsiębiorcą. Decyzja kredytowa jest szybka i zapada zwykle podczas spotkania z doradcą. Czasami co najwyżej będziesz musiał wypić drugą kawę…

Jakie są wady i zalety kredytu?


Jako że samochód po spłacie przechodzi na twoją własność, możesz nim w czasie okresu kredytu dowolnie zarządzać. To brzmi dość tajemniczo. O co chodzi? Choćby o możliwość przerabiania auta albo… zmiany jego koloru. Skoro nie oddajesz auta do banku ani do dealera, możesz robić z nim, co tylko chcesz: byle w granicach przepisów i rozsądku. Pamiętaj też, że niektóre modyfikacje mogą skończyć się utratą gwarancji. Wymontowany system start stop raczej nie wchodzi w grę, ale zmiana felg… Czemu nie?

Kredyt oznacza również brak limitu przebiegu. Jeśli potrzebujesz naprawdę dużo jeździć, możesz pokonywać i sto tysięcy kilometrów rocznie, a bank nie może mieć nic przeciwko. Na zdrowie!

Jaka jest główna wada kredytu? Oprócz zmiennego oprocentowania, po stronie wad można zapisać relatywnie wysokie raty – w końcu spłacasz samochód „do zera”, czyli sto procent jego wartości. Można je obniżyć poprzez wydłużanie okresu spłaty, ale nie każdy chce wiązać się kredytem na osiem czy dziesięć lat. Rozwiązaniem może być drugi wariant kredytu oferowany przez MINI.

MINI Kredyt Niska Rata: o co chodzi?


W przypadku tego kredytu, raty miesięczne będą niższe. Dlaczego? To proste: najpierw określasz, jaką wpłatę własną chcesz zrobić i przez ile lat planujesz spłacać auto. Od tego zależy wysokość tak zwanej raty balonowej, czyli ostatniej. Przy kredycie na 24 miesiące to maksymalnie aż 50% wartości auta, na 36 miesięcy ‒ 40%, na 48 ‒ 35%, a przy umowie na 60 miesięcy do spłaty zostaje 30% wartości MINI. Określone są też maksymalne wartości wpłaty własnej (od 20 do 50%).

To oznacza, że co miesiąc płacisz mniej, a na koniec do spłaty zostaje relatywnie spora kwota. Da się ją rozłożyć na kolejne raty albo spłacić jednorazowo. Korzystne, jeśli spodziewasz się np. zastrzyku gotówki w niedalekiej przyszłości.

Leasing: wady i zalety


Najpopularniejszą formą finansowania aut dla firm jest leasing. MINI Comfort Lease jest jednak dostępne też dla klientów indywidualnych, a poza tym osoby fizyczne mogą wybrać ofertę leasingu konsumenckiego. Zacznijmy jednak od „klasycznego” rozwiązania.

MINI Leasing to oferta leasingu finansowego. Kupujący (czyli firma) spłaca auto do końca. Dokładniej: ostatnia rata wynosi 0,1% wartości początkowej samochodu. Istotne są tu korzyści podatkowe, czyli główne zalety leasingu.

Okres umowy może wynosić co najmniej 6 miesięcy, a maksymalnie 60. W każdej chwili można ją zakończyć wcześniej. Przy odprowadzaniu podatku możesz odliczyć odpowiednią część VAT. Pamiętaj, że w przypadku auta użytkowanego zarówno w firmie jak i prywatnie, możesz odpisać 100% wartości auta do 150 000 zł netto, a jeśli przekracza tę kwotę, od nadwyżki da się odpisać połowę. Pozostałe koszty, takie jak wpłata wstępna, mogą być wpisane jako twój koszt uzyskania przychodu.

Leasing Comfort Lease – jak działa?


Takie finansowanie to kolejny pomysł na obniżenie miesięcznej raty. Tutaj też dobierasz wysokość pierwszej wpłaty i wysokość ostatniej raty – ale jeśli nie chcesz jeździć autem po upływie leasingu, nie musisz jej płacić. Wystarczy zwrócić samochód do dealera. Uwaga: to oznacza pewne ograniczenia w rocznych przebiegach auta. Im mniejszą liczbę kilometrów zadeklarujesz, tym niższa będzie rata. Musisz też zwrócić auto w dobrym stanie, zadbane i bez śladów blacharskich „przygód”. Jeśli ci się takie zdarzą, nie martw się: wystarczy naprawić je z ubezpieczenia.

W Comfort Lease płacisz co miesiąc przede wszystkim kwotę, która odpowiada utracie wartości danego auta. Niektórzy mówią, że to „auto na abonament”. Trochę jak przy telefonach komórkowych, tyle że MINI daje o wiele więcej radości.

Uwaga: niektóre elementy wyposażenia mogą wpływać na utratę wartości. To dlatego czasami okazuje się, że teoretycznie droższy egzemplarz z reflektorami LED i automatyczną skrzynią biegów miesięcznie wychodzi taniej niż skromna wersja. Lepiej wyposażony samochód po prostu mniej traci na wartości, a dealer łatwiej go potem sprzeda. Są oczywiście pewne granice: auto, do którego dorzucisz wszystkie możliwe opcje, też może finansować się dość niekorzystnie. Trzeba znaleźć złoty środek – jak w życiu.

Oprócz Comfort Lease i leasingu finansowego, dostępny jest także wspomniany leasing konsumencki (od 24 do 60 miesięcy) dla osób prywatnych.

Jakie dokumenty należy przedstawić przy ubieganiu się o leasing?


Jeśli mówimy o umowie na firmę, przedstaw m.in. zaświadczenia o jej dochodach. Finansujący może poprosić np. o PIT za ostatni rok albo o wyciągi z konta. Co ważne, liczą się wyniki firmy, a nie twoje osobiste: dlatego zależność „leasing a zdolność kredytowa” nie istnieje, jeśli porównujemy umowę na przedsiębiorstwo z kredytem, o który ubiegasz się prywatnie. Odmowa leasingu może za to nastąpić w przypadku wykrycia, że twoja firma ma np. niespłacone długi w ZUS czy złą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli jesteś skrupulatny niczym szwajcarski bankier i wszystko płacisz na czas, nie masz się czego obawiać!

Kredyt czy leasing na samochód? Co wybrać?


Odpowiedź na pytanie leasing czy raty (a pod pojęciem „raty” kryje się kredyt na auto) nie jest prosta i musisz rozważyć zalety i wady leasingu i kredytu sam lub – najlepiej – w porozumieniu z księgowym czy księgową. Zwłaszcza jeśli mówimy o kwestii: leasing czy kredyt na samochód dla firmy.

Oba rozwiązania mają swoje słabe i mocne strony. Podsumowując wady i zalety leasingu: po stronie wad trzeba zapisać występujące w niektórych umowach ograniczenia przebiegu i ograniczenia w sposobie korzystania z auta, np. w jego przeróbkach. Zalety to kwestie odliczeń podatkowych i często pojawiające się oferty z naprawdę niską ratą miesięczną. Jeśli wybierzesz MINI w Comfort Lease, miesięcznie możesz płacić tylko ok. 1000 złotych netto bez wpłaty własnej. To nieosiągalna kwota przy innych formach finansowania… chyba że mówimy o trzykrotnie tańszych, używanych autach… a takie cię przecież nie interesują, bo zasługujesz na więcej.

Robiąc porównanie leasingu i kredytu zwróć też uwagę na zalety kredytu. Należą do nich: większa swoboda dysponowania autem, brak ograniczeń przebiegu i łatwa dostępność dla osób prywatnych. Kredyt może też trwać nieco dłużej niż leasing, co bywa korzystne. Wady kredytu to nieco gorsza opłacalność pod względem podatkowym, a także – zwykle – wyższe raty.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz leasing czy kredyt na samochód, będziesz zadowolony, jeśli zdecydujesz się na MINI. Procedury przy finansowaniu są proste i przejrzyste, a całość formalności załatwisz szybko w salonie. Poza tym, skoro już masz płacić co miesiąc pewną kwotę pieniędzy, wybierz auto, które sprawi, że nie będzie cię to bolało. O ile lepiej jest wydawać pieniądze na coś, co przynosi ci radość!