automat-czy-manual

Automat czy manual? Oto jest pytanie!

Manualna skrzynia biegów to wciąż najpopularniejszy wybór wśród polskich kierowców, coraz więcej z nich decyduje się jednak na automat. A która skrzynia lepiej sprawdzi się w mieście? Automat czy manual?

 

Automat czy manual – (nie)oczywisty wybór


W polskich autach wciąż w dużej mierze króluje manualna skrzynia biegów. Dlaczego kierowcy pozostają wierni tej opcji i rzadko decydują się na wybór skrzyni automatycznej? Pewną rolę z pewnością grają koszty – samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów są, oczywiście, nieco droższe. Panuje także opinia, że automat zmniejsza kontrolę kierowcy nad autem i obniża osiągi samochodu. Czy to jednak prawda? Poznaj fakty i mity dotyczące automatycznej i manualnej skrzyni biegów i wybierz wersję MINI wyposażoną w optymalne dla Ciebie rozwiązanie!

Moc zamknięta w skrzyni


Zanim zajmiemy się szczegółową analizą zalet i wad poszczególnych rozwiązań, warto przypomnieć sobie, na czym polega zadanie skrzyni biegów w Twoim aucie. Jej podstawową funkcją jest zmiana siły napędowej w kołach w zależności od oporów. Więcej mocy potrzebujemy zatem przy starcie samochodu, a gdy nabiera on prędkości natężenie siły maleje. Zmiany biegów pomagają również pokonywać napotkane na trasie przeszkody – choćby niewielkie wzniesienia. Skrzynia biegów pozwala też na uruchomienie biegu wstecznego lub przysłowiowe „wrzucenie na luz”.

Manual dla tradycjonalistów


Odpowiedź na pytanie, jaką skrzynię biegów wybrać, automat czy manual, jeszcze do niedawna zdawała się właściwie oczywista – automatyczne skrzynie nie były w Polsce zbyt popularnym rozwiązaniem, a za wyborem skrzyni manualnej przemawiały dodatkowo takie argumenty, jak chociażby silniejsza kontrola nad samochodem, co dla wielu kierowców łączy się także z większą frajdą z jazdy. Istotną rolę odgrywał też z pewnością czynnik cenowy – samochody wyposażone w ręczną skrzynię biegów są z reguły tańsze od „automatów”, choć obecnie ceny aut ze skrzynią manualną i mechaniczną zaczynają powoli się wyrównywać. Jeśli zatem to właśnie względy finansowe sprawiały, że nie brałeś pod uwagę zakupu automatu, może nadszedł czas, by jednak go wypróbować?

Automatyczne początki


Częste zmiany biegów, jakich wymaga dynamiczna jazda w zatłoczonym mieście, przysparzają zwykle kłopotów początkującym kierowcom. Doświadczonym mistrzom kierownicy wciskanie sprzęgła i ciągłe przestawianie drążka zmiany biegów wydawać się może dziecinnie prostą i, nomen omen, mechaniczną wręcz czynnością. Pamiętajmy jednak, że początki za kółkiem dla wielu z nas bywają wymagające. Jeśli zatem dopiero zaczynasz swoją motoryzacyjną przygodę, warto rozważyć zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów, która zdecydowanie ograniczy stres nowicjusza za kółkiem.

Wygodna automatyzacja


Za wyborem automatycznej skrzyni biegów przemawia z pewnością jeden podstawowy argument – to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, gwarantujące niespotykany komfort jazdy. Przeciwnicy automatów zarzucają im co prawda mniejszą dynamikę, jednak najnowocześniejsze rozwiązania w budowie skrzyń automatycznych niwelują te problemy. Wygodę jazdy bez konieczności ręcznego zmieniania biegów docenią z pewnością zarówno świeżo upieczeni kierowcy, jak i mieszkańcy często korkujących się okolic.

Zmiana myślenia


Wielu tradycjonalistów, przyzwyczajonych do jazdy samochodami wyposażonymi w manualne rozwiązania obawia się, że zmiana skrzyni biegów na automatyczną to rewolucja, na którą nie są gotowi. W praktyce jednak kierowcy łatwo przestawiają się na jeżdżenie automatem. Oprócz nowych doznań wynikających z komfortowej płynności jazdy zaskoczyć Cię mogą początkowo oznaczenia na automatycznej skrzyni biegów. Zamiast cyfr znajdziesz na niej litery. D oznacza jazdę do przodu, R – bieg wsteczny, S to jazda sportowa, P – stan postoju, a symbolem N oznacza się bieg jałowy. W niektórych automatach istnieje również możliwość mechanicznej zmiany biegów za pomocą przycisków oznaczonych symbolami + i -. Takie rozwiązanie wprowadziliśmy w samochodach MINI.

Kosztowne naprawy?


Często uważa się, że argumentem przemawiającym na niekorzyść automatycznej skrzyni biegów są koszty jej potencjalnych napraw. Rzeczywiście, serwis urządzenia może okazać się kosztowny. Zwłaszcza w przypadku skomplikowanych modeli – czasem defekt może nieść ze sobą konieczność wymiany całej skrzyni. Pamiętajmy jednak, że umiejętne użytkowanie automatycznej skrzyni biegów minimalizuje możliwość usterek. Ponadto, choć obiegowa opinia głosi, że skrzynia manualna odznacza się zazwyczaj większą trwałością i wytrzymałością, to dziś argument ten zdecydowanie traci na aktualności, a skrzynie automatyczne uważane są za coraz mniej awaryjne.

Zautomatyzowana alternatywa


Oprócz skrzyni automatycznej i manualnej istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie – zautomatyzowana skrzynia biegów, zwana też skrzynią zmechanizowaną lub półautomatyczną. Jest to rozwiązanie przypominające automat, jednak nieco mniej od niego funkcjonalne. Korzystający z półautomatycznej skrzyni kierowcy narzekają na szereg problemów, których nie stwarza klasyczna skrzynia automatyczna: szarpanie, brak płynności czy zbyt wolne zmienianie biegów, a także podatność na uszkodzenia. Opracowanie tego rozwiązania miało na celu stworzenie bardziej ekonomicznej w obsłudze wersji automatu, obecnie jednak nowoczesne skrzynie automatyczne wygrywają z półautomatem również w konkurencji opłacalności.

Skrzynia biegów w wielkim mieście


Kierowcy poruszający się na co dzień po ulicach zatłoczonych metropolii przy wyborze skrzyni biegów powinni mieć na uwadze specyfikę jazdy w wielkim mieście. Gęsto rozmieszczone światła czy korkujące się w godzinach szczytu ulice wymagają częstych zmian biegów, skrzynia automatyczna wydaje się zatem być naturalnym wyborem, gwarantującym płynną i komfortową jazdę. Ponadto, korzystanie z mechanicznej skrzyni biegów, które na dłuższych trasach może dostarczyć kierowcy dodatkowej frajdy, w mieście zamieni się w zwykłą uciążliwość.

Nie tylko skrzynia


Skrzynia biegów, manual czy automat to ważny, ale nie jedyny aspekt, który warto rozważyć przy wyborze miejskiego auta. Na uwagę zasługują też takie cechy, jak zwrotność samochodu czy jego kompaktowe rozmiary. Wszystkie te wymogi spełnia MINI Cooper S oraz inne auta ze stajni MINI. Ta piękna miejska bestia doskonale dopasowuje się do dynamicznego rytmu metropolii. Miejski styl modelu podkreśla również jego ikoniczny design. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, frajda z jazdy po miejskich ulicach oraz niekwestionowana klasa MINI to wymarzone cechy dla klasycznego miejskiego samochodu.