samochod-na-raty

Samochód na raty – nowe MINI na raty z salonu

Kupno auta na raty nie musi oznaczać mozolnej procedury kredytowej w banku, którą być może znasz z nabywania nieruchomości. Coraz więcej dużych marek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców i oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej wraz z atrakcyjnym harmonogramem spłaty podczas jednej wizyty w salonie. Jeśli od lat chodzi za Tobą marzenie o nowym MINI Cooperze, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: MINI ma jedną z ciekawszych ofert ratalnych na rynku.

 

Nowe auto na raty: od czego zacząć?


Gdy samochód ma służyć Ci wyłącznie do przemieszczania się z punktu A do punktu B, zadowolisz się starym kombi w przyzwoitym stanie. Kiedy szukasz czegoś więcej – frajdy z jazdy, inspiracji, bezawaryjności czy poczucia ekologicznej odpowiedzialności – nowe auto może wydać się kuszące. Warto pamiętać o tym, że nowe auto to również znacznie niższe całkowite koszty posiadania (Total Cost of Ownership): nowe modele aut spalają mniej benzyny, nie wymagają częstego serwisu i nie martwimy się o dodatkowe inwestycje. Różne analizy zwykle wskazują na 3 lata od zakupu jako na moment, w którym koszty utrzymania samochodu znacznie wzrastają. Może faktycznie czas na zmianę?

Nie wszyscy od razu decydują się na zakup auta: własność to jedna z wielu dróg do korzystania z nowego samochodu. Niektórzy wolą carsharing, leasing czy okazjonalny wynajem. Jeśli jednak jeśli leasing czy wynajem nie są dla Ciebie najkorzystniejszą opcją, a przy tym nie odpowiada Ci zakup za gotówkę, to weź kredyt samochodowy w banku lub w markowym salonie: rozłożone na dłuższy czas raty są znacznie mniej dotkliwe dla budżetu niż jednorazowy wydatek. Po podpisaniu umowy kredytowej i zaplanowaniu odbioru auta możemy cieszyć się własnym, samochodem o czarującym, świeżym wzornictwie i zaawansowanej technologii.

Kredyt w banku lub u dealera. Jak kupić samochód na raty?


Samochód na raty z salonu ma jedną zasadniczą zaletę: będzie dla Ciebie odczuwalnie niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Najlepsze oferty kredytów gotówkowych są w skali roku oprocentowane na poziomie 10% (RRSO), a dla aut to nawet 3% mniej: przy wydatku przekraczającym 100 tys. złotych to już bardzo duża różnica. Z racji tego, że samochód na raty to mniejszy zakup niż np. mieszkanie, bank będzie bardziej elastyczny podczas rozmów z Tobą. Dodatkowo niektórzy dealerzy samochodowi oferują usługi kredytowe bezpośrednio w salonie – dzięki podpisanym wcześniej umowom z instytucjami finansowymi mogą zaoferować Ci spersonalizowany kredyt przy minimum formalności.

Jedną z zaufanych marek, która oferuje tego rodzaju wsparcie finansowe, jest MINI ze swoimi usługami MINI Financial Services. Korzystanie z usług kredytowych sprzedawcy samochodu zwykle jest najwygodniejszym rozwiązaniem. MINI doradzi Ci, jak zaplanować długoterminowy wydatek auta na raty i maksymalnie ograniczy procedury związane z zaciągnięciem zobowiązania. To przecież w interesie dealera, byś zakupił u niego wymarzony przez Ciebie model samochodu.

Auto z salonu na raty. Czego się spodziewać?


Finansowanie samochodu na raty w MINI jest uszyte na miarę każdego kierowcy, który ceni sobie wygodę i elastyczność: możesz zakupić auto z wkładem własnym, obniżając w ten sposób wysokość rat miesięcznych, lub rozpocząć użytkowanie bez wkładu początkowego. Kredyt możesz spłacić w rok, ale będziesz mieć także wolną rękę, by zaplanować spłatę na 10 lat. Dla niektórych atrakcyjnym rozwiązaniem jest uregulowanie znacznej części zobowiązania z końcem obowiązywania umowy. I taką opcję dla Ci MINI.

Jeśli marzysz o nowym MINI Hatch albo Countrymanie, swoją przygodę zaczynasz od wizyty w salonie MINI, a dokładnie: od spotkania z konsultantem, który będzie w stanie doradzić optymalne dla Ciebie rozwiązanie. Po ustaleniu formy finansowania Twojego zakupu podpisujecie umowę, do której dostarczyć należy jeszcze kilka dokumentów. To niezbyt skomplikowane i pomoże Ci z tym konsultant w salonie. Potem zostaje już tylko ustalić termin odbioru auta i voilà: czas odpalić nowego MINI!

Jak kupić auto na raty? MINI Kredyt


Zanim to jednak nastąpi, musisz zdecydować się, w jaki sposób rozbić swój zakup samochodu na raty: zasadniczo MINI proponuje dwie ścieżki i w obu z nich roczna wysokość oprocentowania kredytu (RRSO) to 7,04%. Pierwszą opcją jest MINI Kredyt, który stanowi „tradycyjną” opcję w portfelu usług finansowych MINI. W tym wypadku nie istnieje odgórny obowiązek wkładu własnego na start, a okres kredytowania można rozciągnąć od roku nawet do 10 lat. To zwykle opcja dla tych, którzy chcą zostać ze swoim modelem MINI na dłużej i nie będą nazajutrz rozglądać się za nowym modelem.

Raty za auto możesz podzielić równo lub malejąco, w zależności od Twoich zdolności finansowych. MINI Kredyt to bardziej klasyczna opcja zakupu samochodu na raty, w której głównym czynnikiem mającym wpływ na wysokość rat będzie okres spłaty i zdecydowanie się – lub nie – na wkład własny. Na tym nie kończą się Twoje możliwości: jest jednak jeszcze druga droga do Twojego nowego Coopera.

Jak kupić auto na raty? MINI Kredyt Niska Rata


To mniej standardowy wybór, który wyróżniają znacznie niższe raty do zapłacenia co miesiąc za nowy samochód. Z czego to wynika? Powody są dwa: w tym wypadku warunkiem przystąpienia do umowy jest wkład własny, który wynosi minimum 10% wartości transakcji. Drugim istotnym elementem tej opcji jest odroczenie znacznej, ustalonej przed podpisaniem umowy raty końcowej: tzw. raty balonowej.

Wysokość raty balonowej obniża się wraz z długością naszego harmonogramu spłaty, który może trwać maksymalnie 5 lat. Wielu kierowców wykorzystuje to, by przez te kilka lat używać nowego samochodu, a potem sprzedać go i za uzyskaną kwotę spłacić „balon”: samochód przez ten czas stracił przecież na wartości. Im dłużej będziemy go spłacać, tym mniej będzie warty z końcem umowy.

Czy to się opłaca? To zależy, czy będziemy chcieli szybko zmienić auto i zależy nam na elastycznym dostępie do naszych środków. Przyjmijmy, że za 5 lat chcesz kupić nowe auto. Do tego czasu nasz samochód straci 50% swojej wartości. Możemy więc albo spłacać w ratach całą kwotę jego wartości i po 5 latach odzyskać połowę lub spłacać jedynie połowę, a pozostałą część oddać ze środków otrzymanych za sprzedaż samochodu. Drugie rozwiązanie sprawia, że połowa naszych środków, które przeznaczylibyśmy na spłatę, nie będzie przez ten czas zaangażowana w transakcję, a tym samym: zamrożona.

Nowe auto na raty: którą usługę MINI wybrać?


Nie ma jednej, doskonałej dla każdego opcji finansowania samochodu. Dotyczy to na równi odwiecznej dyskusji o przewadze zakupu auta na kredyt nad leasingiem, jak i wyboru konkretnej opcji z portfela MINI Financial Services. Z pewnością wiele Twoich wątpliwości rozwieje spotkanie z konsultantem w salonie dealera: możesz spodziewać się z jego strony wiele cierpliwości w tłumaczeniu tego, co oznaczać dla Ciebie będzie konkretna forma kredytu.

Jedno jest pewne: jeśli od lat nie możesz patrzeć na swoje stare, nudne auto, to pamiętaj, że na jego miejsce czeka kilka opcji od MINI, które zbliżą Cię do marzenia o lekkich dreszczach podczas każdej drogi do pracy lub na weekend za miastem.