ELEKTRYFIKACJA NAPĘDU.

Nasze nowe elektryczne MINI odzwierciedlają nowe, świeże spojrzenie na osiągi MINI, inteligentną technologię i kultową stylistykę. Robiąc coraz większe postępy w kierunku pełnej elektryfikacji w 2030 roku, wywieramy namacalny wpływ, wykorzystując lata innowacji w dziedzinie elektryfikacji, jednocześnie spełniając nasze zobowiązania środowiskowe i społeczne.

JAKIE ZNACZENIE MA EKOLOGIA?

Przejście na napęd elektryczny ma sens dla MINI, ponieważ dzięki temu nasze pojazdy nie emitują żadnych spalin przy zachowaniu doskonałych osiągów. Ale kiedy stają się one bardziej ekologiczne od samochodów benzynowych? Proces produkcyjny pojazdów elektrycznych jest bardziej energochłonny niż w przypadku samochodów benzynowych, lecz ich ślad ekologiczny stale się zmniejsza, gdy tylko zacznie się nimi jeździć. 

W BEZPOŚREDNIM PORÓWNANIU Z INNYMI RODZAJAMI NAPĘDÓW SAMOCHODOWYCH NAPĘD AKUMULATOROWY JEST NAJBARDZIEJ WYDAJNĄ I PRZYJAZNĄ DLA ŚRODOWISKA OPCJĄ.

Ze wspólnej publikacji Koalicji środowiskowej na rzecz standardów (Environmental Coalition on Standards – ECOS), Europejskiego biura ds. środowiska (European Environmental Bureau – EEB) i Niemieckiej agencji ds. ochrony środowiska (Deutsche Umwelthilfe – DUH), luty 2023 r.

WYMIERNA RÓŻNICA.

Dzięki nowym działaniom podjętym w ramach łańcucha dostaw i wykorzystaniu ekologicznej energii, a także zwiększeniu ilości stosowanych materiałów wtórnych elektryczne MINI Cooper SE może generować nawet o 56% emisji CO₂ mniej w porównaniu do swojego benzynowego odpowiednika.
Zrównoważony rozwój MINI – elektryczne mini – redukcja emisji

NASZE ZAANGAŻOWANIE W REALIZACJĘ OBIETNIC.

MINI, będąc częścią BMW Group, jest zaangażowane w ogólnoświatową inicjatywę „Business Ambition for 1,5°C” i osiągnięcie neutralności klimatycznej w całym łańcuchu dostaw najpóźniej do 2050 roku. Obecnie do tej transformacji ku zerowej emisji dołączyło ponad tysiąc organizacji, wyznaczając cele redukcji emisji określone w ramach badań klimatu inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Dzięki temu automatycznie stajemy się członkiem programu Race to Zero ONZ.

SZEFOWA MARKI MINI.

STEFANIE WURST.

„Silnik elektryczny jest idealny dla MINI, ponieważ dzięki temu nasze pojazdy nie emitują żadnych spalin, zachowując doskonałe osiągi. Z tego względu zdecydowaliśmy, że od 2030 roku będziemy marką w pełni zelektryfikowaną. Nie po to, żeby skończyć z przeszłością, lecz dla wartości dodanej – zarówno dla naszych klientów, jak i zakładów produkcyjnych. Jestem pewna, że każdy, kto wyjedzie na drogę elektrycznym MINI Cooper SE, nigdy nie będzie chciał zawrócić. Więcej gokartowych wrażeń już pod maskę nie wejdzie”.
Zrównoważony rozwój MINI – Cytat Stefanie Wurst – Szefowa marki MINI

MINI PRZECHODZI NA ZASILANIE ELEKTRYCZNE. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE.

W PEŁNI ELEKTRYCZNE DO 2030 ROKU.

Jesteśmy na dobrej drodze do transformacji. Wraz z wprowadzeniem na rynek MINI Cooper SE w 2020 roku udział modeli elektrycznych wzrósł do 15%. Popyt był tak duży, że musieliśmy podwoić nasze moce produkcyjne. Ostatni nowy model MINI z silnikiem spalinowym zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2025 roku. Do 2030 roku wszystkie nasze modele będą w pełni elektryczne.
Zrównoważony rozwój MINI – MINI przechodzi na zasilanie elektryczne: oś czasu – 2023–2030

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA.

BMW Group stworzyła zamknięty obieg, którego celem jest ponowne wykorzystanie niklu, litu i kobaltu z akumulatorów wysokonapięciowych, które nie nadają się już do użytku w pojazdach elektrycznych. Akumulatory pochodzą z w pełni i częściowo elektrycznych pojazdów rozwojowych, systemów testowych i odrzutów produkcyjnych, a w przyszłości będą pochodzić z pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ten sposób nasza firma kładzie podwaliny pod pionierski cykl materiałowy. Współpracujemy z firmami zajmującymi się recyklingiem, które rozbierają zużyte akumulatory i wykorzystują innowacyjną technologię do odzyskiwania dużej części surowców z ich ogniw. Uzyskane w ten sposób surowce są następnie wykorzystywane do produkcji naszych nowych ogniw akumulatorowych.

Oczywiście, że tak. Z jednej strony aluminium jest lekkie, wytrzymałe i można je poddawać recyklingowi w nieskończoność, co czyni je idealnym materiałem do tworzenia zelektryfikowanych pojazdów. Problem jednak w tym, że jego produkcja zwykle wiąże się z ogromną emisją dwutlenku węgla. Aby zmniejszyć ślad węglowy naszego łańcucha dostaw, BMW Group zawarła umowę z firmą Rio Tinto i jej partnerami. Opracowali oni procedurę elektrolizy, która eliminuje całą emisję dwutlenku węgla wygenerowaną podczas procesu wytapiania. Potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw aluminium jest znaczny.

Nowa generacja MINI oferuje wnętrze całkowicie pozbawione skóry. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki zastosowaniu zrównoważonych materiałów, częściowo pochodzących z recyklingu. Powierzchnie bez skóry zmniejszają emisję CO₂ o 85% w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to, że do produkcji foteli, kierownicy i drążka zmiany biegów wykorzystywane są nowe rodzaje materiałów niezawierających składników pochodzenia zwierzęcego, które są równie wytrzymałe i zapewniają równie dobry chwyt, jak ma to miejsce w przypadku skóry zwierzęcej. W zależności od wariantu wyposażenia stosowana jest sztuczna skóra wykonana z polichlorku winylu (PVC) i/lub dzianiny. W porównaniu do zwykłej skóry, skóra syntetyczna jest coraz bardziej przyjazna dla zwierząt i znacznie bardziej zrównoważona. Podczas produkcji powstaje mniej zanieczyszczeń i nie są krzywdzone zwierzęta.

BMW Group pracuje nad znaczną optymalizacją całego systemu magazynowania energii w modułach ogniw i zwiększeniem gęstości energii w ogniwach akumulatorowych przy jednoczesnym obniżaniu kosztów związanych ze stosowanymi materiałami i produkcją. Możliwość recyklingu akumulatora jest ważnym aspektem, który jest uwzględniany w rozwoju przyszłych generacji ogniw akumulatorowych. Co więcej, już teraz prowadzimy intensywne badania nad technologią akumulatorów półprzewodnikowych. 
Musimy też nadmienić, że dzięki oszczędzającym miejsce komponentom, takim jak nasz wyjątkowo płaski akumulator wysokonapięciowy, który również jest produkowany w zakładach BMW Group w Lipsku, nowe elektryczne MINI Countryman oferuje dodatkową przestrzeń i jeszcze większy komfort użytkowania.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WPROWADZANIA ZMIANY.

Poznaj korzyści płynące z nowego, elektrycznego stylu życia. Zobacz, ile zaoszczędzisz, jak często akumulator będzie wymagał ładowania i jak łatwa może być jazda samochodem elektrycznym.
Zrównoważony rozwój MINI – elektromobilność – korzyści Zrównoważony rozwój MINI – elektromobilność – korzyści
Zrównoważony rozwój MINI – elektryczne MINI Countryman – elektryczne MINI Cooper Zrównoważony rozwój MINI – elektryczne MINI Countryman – elektryczne MINI Cooper

POZNAJ NOWĄ RODZINĘ ELEKTRYCZNYCH MINI.

To początek nowej ery. Nowa rodzina elektrycznych MINI oferuje charakterystyczną dla tej marki radość z jazdy dzięki elektrycznemu układowi napędowemu i wciągającym cyfrowym wrażeniom użytkownika.