spalanie-paliwa

Spalanie paliwa w mieście – jak obliczyć ile spala MINI?

Ceny na stacjach wracają do normy – czyli znowu robią się wysokie. Dlatego coraz więcej kierowców zaczyna się zastanawiać nad tym, ile pali auto, które muszą tankować. Tłumaczymy, jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie.

„Podwyżki cen paliw mnie nie interesują. I tak zawsze tankuję za 50 złotych!” – głosi znany żart, który krąży w internecie za każdym razem, gdy ceny na stacjach gwałtownie rosną. Jest zabawny, ale tak naprawdę warto wiedzieć, ile dokładnie wynosi spalanie paliwa samochodu, którym jeździmy, i jakie są sposoby na to, by potrzebował go trochę mniej. Jakie są sposoby na obliczanie spalania? Czy istnieje dobry kalkulator spalania?

Sposób pierwszy: skorzystaj z komputera pokładowego


Ta metoda dla wielu kierowców – zwłaszcza tych wychowanych na nowszych modelach aut – jest najbardziej naturalna. Wielu z nich nie zastanawia się, jak obliczyć spalanie, skoro komputer pokładowy (znany też czasami jako licznik spalania paliwa) robi to za nich. Wystarczy zerknąć w statystyki spalania, które się na nim wyświetlają. Aby wynik dokładnie pokazał spalanie samochodu w danych warunkach (na przykład w mieście albo na trasie), warto przed wyruszeniem wyzerować przebieg lub zresetować wskazanie komputera. Gotowe!

Tyle że w niektórych samochodach komputer pokładowy może trochę zakłamywać wyniki – najczęściej okazuje się wtedy, że rzeczywiste zużycie paliwa jest nieco wyższe od wskazań na ekranie. Czy jest tak u Ciebie? Sprawdź to!

Wpływ na wskazania komputera ma najczęściej nieprawidłowo skalibrowany licznik przebiegu. Skąd to się bierze? Winny jest zwykle „nieseryjny” rozmiar opon lub całych kół. Różnice mogą brać się nawet z niewłaściwego ciśnienia w oponach. Jeśli średnica koła różni się zaledwie o 3 proc, na trasie o długości 100 km powstaje różnica we wskazaniach rzędu 3 km!

Zdarza się również, że niektóre samochody po prostu nie mają komputera pokładowego – a ich właściciele chcieliby wiedzieć, jakie jest zużycie paliwa ich pojazdu. Problem pojawia się również przy autach z instalacją LPG. W większości z nich komputer pokładowy nie pokazuje spalania gazu i obliczanie zużycia paliwa jest utrudnione.

Kalkulator spalania paliwa – jak działa?


W internecie można znaleźć wiele stron, które podpowiedzą, jak obliczyć spalanie benzyny w samochodzie lub nawet zrobią to za kierowcę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę któreś z haseł w rodzaju „kalkulator spalania paliwa”, „kalkulator spalania benzyny” czy „spalanie kalkulator”, ewentualnie „spalanie gazu kalkulator”, jeśli mowa o autach na LPG – choć zasada liczenia jest taka sama. Pozyskanie wiedzy o tym, jak policzyć ile pali samochód, będzie wymagało dwóch wizyt na stacji benzynowej.

Najpierw zatankuj samochód do pełna. Aby upewnić się, że benzyny w baku będzie tyle, ile trzeba, poczekaj z wyjęciem pistoletu do drugiego odbicia – czyli wlewaj, czekaj do odbicia, potem daj paliwie w baku się „uspokoić” i dolej do drugiego odbicia… ale raczej już nie dalej, by nie zalać benzyną elementów układu.

Po zatankowaniu pamiętaj, by od razu wyzerować licznik przebiegu. Następnie nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko… jeździć. I jeszcze jeździć. Tak, by w końcu zapaliła się rezerwa. Wtedy powtórz wizytę na stacji benzynowej i znowu zatankuj w ten sam sposób. Sprawdź, ile paliwa weszło do baku i jak to się ma do stanu licznika. Następnie czas na obliczanie spalania paliwa w aucie.

Może Ci w tym pomóc internetowy kalkulator zużycia paliwa, choć z takim działaniem pewnie poradzisz sobie tez sam. Przykładowo, jeśli według dystrybutora do baku weszło 40 litrów, a licznik wskazuje 800 kilometrów przebiegu, wykonaj działanie: 40/800x100. Rezultat to 5 litrów na sto kilometrów – tyle wynosi średnie spalanie auta, którym jeździsz! Wygląda na to, że już wiesz, jak obliczyć średnie spalanie i udało Ci się uzyskać też przelicznik paliwa na kilometr. Jeśli masz w aucie komputer pokładowy, możesz porównać jego wskazanie z Twoimi obliczeniami. Różnice mogą się okazać zaskakująco duże.

Oblicz koszt paliwa – to też się przyda


Warto notować ceny paliwa, które tankujesz. W ten sposób od razu uzyskasz przelicznik kilometrów na złotówki i przelicznik paliwa na trasę. Biorąc pod uwagę ceny i spalanie paliwa, będziesz wiedzieć, ile kosztuje Cię przejechanie danego dystansu, na przykład podczas wakacji, gdy MINI posłuży Ci jako samochód rodzinny.

Jak zmniejszyć spalanie samochodu?


Być może, gdy znasz już wyliczenia spalania samochodu, Twój humor mocno się pogorszył i teraz myślisz tylko o tym, jak zmniejszyć zużycie paliwa. Wskazówek jest kilka. Najważniejsza z nich dotyczy stylu jazdy: unikaj jazdy na zbyt wysokich obrotach, ale nie jedź też na zbyt niskich, zwłaszcza gdy chcesz przyspieszyć. Przyspieszaj dynamicznie, by szybko osiągnąć prędkość przelotową, ale nie wciskaj gazu do podłogi, jeśli naprawdę nie musisz. Staraj się unikać wszelkich gwałtownych manewrów – im więcej przewidywania sytuacji i mniej wytracania prędkości, tym lepiej.

Oprócz tego zadbaj o stan techniczny samochodu. Auto mniej pali, gdy ma właściwe ciśnienie w oponach i silnik bez usterek. Jak zmniejszyć spalanie benzyny w niestandardowy sposób? Możesz wyjąć z bagażnika zbędne przedmioty, o których być może zapomniałeś, by w ten sposób zredukować masę auta. Zdejmij poprzeczki bagażnika dachowego, jeśli nic na nim nie wozisz. Możesz też postąpić jeszcze inaczej – i skutecznie.

Warto zmienić samochód na taki, który ma niższe średnie spalanie


Nowe samochody muszą spełniać surowsze normy zużycia paliwa i emisji spalin niż te starsze – to już przekłada się na to, że spalanie aut wyprodukowanych obecnie jest zauważalnie bardziej przyjazne dla portfela kierowcy. Warto też dopasować samochód do swoich potrzeb. MINI Countryman oferuje szeroką gamę silników. Oszczędne silniki Diesla, idealne w długą trasę? Oczywiście, są! Wolisz dynamiczne jednostki benzynowe, które są wręcz stworzone do miasta? Żaden kłopot. Są też oszczędne do granic możliwości, bardzo ekologiczne i dynamiczne hybrydy.

Każdy z tych motorów jest zaskakująco oszczędny, choć – szczerze mówiąc – cały samochód dostarcza na tyle dużo frajdy z jazdy, że kalkulator paliwowy i przelicznik spalania zejdą na dalszy plan. Będziesz chciał po prostu jeździć i jeździć. Śmiało. Przecież dobrze wiesz, że możesz robić wszystko, na co tylko masz ochotę.