samochod-rodzinny

Samochód rodzinny – jak wybrać idealny model MINI?

W „starych dobrych czasach” od samochodów oczekiwano jedynie, że będą szybkie, w miarę niezawodne i długowieczne. Nie tak odległa jest epoka, w której nikomu nie śniły się czujniki parkowania czy – gdy spojrzeć głębiej wstecz – pasy bezpieczeństwa i światła stop.

Samochody przeszły jednak swoistą rewolucję humanistyczną: zaczęły być budowane na miarę codziennych ludzkich potrzeb. Co sprawia, że możemy nazwać jakiś samochód przyjaznym rodzinie? Czy MINI Hatch może być samochodem rodzinnym? Spróbujmy odpowiedzieć!

 

Samochód dla rodziny. Odrobina historii


Auta w takiej postaci, jaką znamy doskonale dzisiaj, powstawały przez ostatnich kilka dekad po II wojnie światowej. Samochodem nazywało się wówczas niemal każdą dowolną metalową puszkę na czterech kołach, która była zdolna samodzielnie się poruszać. Pierwsze auta były ciężkie, konstrukcyjnie prymitywne i trudne do opanowania przez kierowcę: zapewniały one mniej więcej tyle bezpieczeństwa i komfortu, ile da nam samotny urlop w drewnianej chacie porzuconej w bieszczadzkiej głuszy. Jasne, niektórzy poszukują takich doznań. Ale spróbuj wytłumaczyć swojej rodzinie, że te wakacje spędzi bez bieżącej wody, prądu i w towarzystwie niedźwiedzi brunatnych.

Wynalezienie bezpiecznego auta przyjaznego dla rodziny z dziećmi, było długotrwałym procesem. Wystarczy powiedzieć, że laminowane szkło, które przy zderzeniu nie tłucze się jak lód, tylko pęka, zachowując powierzchnię w całości, zostało wprowadzone do świata motoryzacji w 1927 r. a pierwszy crash test przeprowadzony w 1949 r. Przez całe lata 40. XX wieku standardem były samochody pozbawione pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Te innowacyjne udogodnienia pojawiły się w autach dopiero w następnej dekadzie.

A co z bezpieczeństwem dzieci? Pierwszy dziecięcy fotelik ujrzał światło dzienne dopiero w 1962 r. Tak, ludzkość zdążyła rozpocząć program Apollo, który doprowadził do lądowania na księżycu wcześniej, niż pomyślała o bezpieczeństwie najmłodszych pasażerów samochodów. To dość szokujące, gdy o tym chwilę pomyśleć.

Rodzinny samochód. Bezpieczeństwo to nie luksus


Dość jednak historii, wróćmy do teraźniejszości. Pierwszym kryterium, jakim powinno się kierować przy wyborze nowoczesnego auta rodzinnego, jest oczywiście bezpieczeństwo. Ważne jest bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale także – o czym słusznie mówi się coraz częściej przez ostatnie lata – pieszych znajdujących się poza samochodem. Auto stworzone z myślą wyłącznie o komforcie i bezpieczeństwie kierowcy powoli odchodzi do historii. Jakie systemy bezpieczeństwa są obecnie standardem, którego masz prawo oczekiwać od producenta? Rzućmy okiem na rozwiązania obecne seryjnie i opcjonalnie w autach MINI.

Najpierw fundamenty: karoseria każdego MINI jest oparta na sztywnej konstrukcji, w której „zaprojektowane” są strefy kontrolowanego zgniotu. Właśnie to rozwiązanie odpowiada za pochłanianie energii zderzenia w trakcie wypadku. Sztywna karoseria gwarantuje więc nie tylko sportowe wrażenia z jazdy, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo: zarówno przy zderzeniach czołowych, bocznych jak i dachowaniach.

Te strukturalne cechy wspiera cały szereg systemów asystujących. W ofercie MINI znajdziesz mechanizm dwustopniowego ostrzeżenia przed kolizją – które ma wpływ na reaktywność układu hamulcowego – ale również tak nowoczesne udogodnienia, jak system rozpoznawania znaków drogowych czy aktywny tempomat, który samodzielnie utrzymuje bezpieczną odległość za samochodem przed nami. A to tylko kilka z kluczowych systemów bezpieczeństwa. Kto powiedział, że jazda MINI Hatchem nie może być jednocześnie ekscytująca i odpowiedzialna?

Podobne rozwiązania ma zresztą każdy samochód hybrydowy i samochód elektryczny ze stajni mini. To jednak temat na osobny artykuł.

Wygodny samochód rodzinny. Komfort i miejsce dla wszystkich


„Jak tam załoga z tyłu?”... Każdy chyba słyszał to pytanie jako dziecko lub po prostu pasażer tylnego siedzenia. Zwykle kojarzymy MINI z tym, czego doświadcza prowadzący auto: gokartowymi wrażeniami z jazdy, zwrotnością i unikalnym designem deski rozdzielczej. MINI to jednak nie tylko perspektywa kierowcy, a coś znacznie więcej – luksus nie jest zarezerwowany tylko dla przednich siedzeń. Jak będzie się nim jechało naszej załodze z tyłu auta? Dzięki udogodnieniom w najnowszej generacji MINI Hatch komfort w aucie jest zapewniony całej rodzinie.

Każdy MINI Hatch już w swojej 3-drzwiowej wersji jest fabrycznie wyposażony w mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX, co stanowi duże udogodnienie dla wszystkich rodziców. Duży rozstaw osi kół – tak charakterystyczny dla marki MINI – oraz zoptymalizowany design sprawiają, że miejsca z tyłu jest w MINI więcej niż kiedykolwiek, zarówno na głowę, jak i na nogi. O ile przednie, kubełkowe fotele są stworzone z myślą o dynamicznych wrażeniach z wchodzenia w zakręty, o tyle z tyłu chodzi przede wszystkim o swobodę dla pasażerów. W wersji 5-drzwiowej na tylnej kanapie starczy spokojnie miejsca dla 3 osób, a ich komfort zwiększą zamontowane w drzwiach podłokietniki. Nic, tylko zabierać się w drogę!

Samochód rodzinny z dużym bagażnikiem


Nie ma mowy o rodzinnym samochodzie, jeśli jego bagażnik nie jest w stanie pomieścić na raz sporych zakupów, tony zabawek i bagażu na wyjazd za miasto lub pełnokrwisty urlop. MINI Hatch nie kojarzy się w pierwszej kolejności z ładownym wielbłądem, choć i tutaj może zaskoczyć. W tym wypadku nie do przecenienia okazuje się równo rozłożony, szeroki rozstaw osi auta, który jest znakiem firmowym MINI od 1959 r. Hatch w wersji 3-drzwiowej gwarantuje od 211 do 731 litrów pojemności – dla trzyosobowej rodziny z łatwością zaplanujesz komfortowy urlop w nowym MINI. Co, jednak gdy masz ze sobą nieco większą załogę?

Wtedy warto zastanowić się nad powiększoną wersją MINI Hatch. Choć różnice w zewnętrznych rozmiarach wersji 3- i 5-drzwiowej nie wydają się kolosalne, to naszym projektantom udało się wycisnąć z nich maksimum przestrzeni dla Ciebie i Twoich bliskich. W tym również w bagażniku, który jest aż o 30% bardziej pojemny – a wiesz, że gdy wieziesz większą załogę, każdy dodatkowy centymetr sześcienny pod tylną klapą jest na wagę złota. MINI gwarantuje od 278 do aż 941 l pojemności na wszystko, czego będziecie potrzebować w czasie rodzinnej wycieczki lub codziennych przejażdżek.

Nie trzeba się ograniczać do mniejszego modelu, bowiem w MINI można wziąć samochód na raty na dogodnych warunkach lub też rozważyć opcję leasingu.

 

Niezawodny samochód rodzinny


Co sprawia, że możesz poczuć się pewnie w samochodzie rodzinnym i bez obaw wybrać w dłuższą trasę? Z pewnością niezawodność w trudnych sytuacjach, których nie jesteś w stanie przewidzieć na drodze. MINI Hatch, choć jest rasowym autem miejskim, jest skonstruowany tak, by w trudnej chwili dać Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Znacznym udogodnieniem w tym obszarze jest system aż trzech poziomów kontroli nad trybem jazdy, który daje Ci do dyspozycji MINI. Dynamiczna kontrola stabilności toru jazdy i trakcji będzie na bieżąco dopasowywać moment obrotowy silnika, rozkład siły hamulców i inne parametry tak, by ani na moment nie stracić panowania na drodze. Oszczędzi to Tobie i Twoim bliskim niepotrzebnego stresu. Gdy jednak czujesz się bardzo pewnie, MINI Hatch odda kontrolę w Twoje ręce.

Auta MINI mają swoim koncie kilka spektakularnych zwycięstw w rajdach samochodowych, jak choćby trzykrotną wygraną w prestiżowym Rajdzie Monte Carlo. Ta tradycja zobowiązuje do szukania jeszcze bardziej niestandardowych rozwiązań gwarantujących niezawodność. Jednym z nich są opony w systemie runflat: z nimi już nigdy nie złapiesz gumy w trasie. Są skonstruowane ze specjalnej, wysoce odpornej mieszanki gumowej o wzmocnionych brzegach, dzięki której nawet po ich przebiciu można prowadzić auto z prędkością do 80 km/h do najbliższego punktu naprawczego. Innym nietypowym systemem są adaptujące się do zewnętrznych warunków światła LED: dzięki nim wiesz, że nigdy nie stracisz widoczności na drodze, niezależnie od tego, jak koszmarna będzie pogoda.

Luksusowe auto rodzinne: udogodnienia na drodze


Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz w czasie rodzinnej wyprawy, to utknąć w korku na trasie lub w mieście. Aby raz na zawsze tego uniknąć, MINI oddaje w Twoje ręce system Real-Time Traffic Information, który na bieżąco będzie informował Cię o natężeniu ruchu na głównych drogach. Natychmiast dowiesz się o korkach w okolicy, wypadkach, objazdach i innych utrudnieniach, które mogą zakłócić Waszą podróż – wskaże on też odcinki, które są wolne od jakichkolwiek przeszkód. Wyobraź sobie trasę bez ani jednego wymuszonego postoju i pytań o to, kiedy wreszcie ruszycie. Marzenie!

Dłuższa wyprawa z autem rodziną nie może również udać się bez muskularnego systemu info-rozrywkowego, a tego również nie mogło zabraknąć w aucie z logiem MINI. Wycieczka z bliskimi bez intuicyjnej nawigacji i systemu audio to w końcu najkrótsza droga do nieudanego popołudnia.

Do nowego MINI Hatch możesz dobrać system MINI Professional z robiącym wrażenie 8,8-calowym ekranem dotykowym i wbudowaną pamięcią 25 GB. Jego podstawowa zaleta? Jest podzielony na dwie działające osobno części: będziecie mogli jednocześnie wyszukiwać na nim trasy do restauracji, o której tyle słyszeliście od znajomych, i szukać utworu, który od tygodni nie przestaje prześladować Twojego współpasażera. Dla dobra rodziny posłuchasz go kolejny raz.

Auto rodzinne: bezpieczeństwo klasy premium


Pisaliśmy już o standardowych systemach bezpieczeństwa, które czynią MINI Hatch autem przyjaznym rodzinie. Sztywna karoseria z kontrolowanymi strefami zgniotu i system ostrzegania przed kolizją nie wyczerpuje jednak możliwości marki, która zawsze mierzyła wysoko ponad przeciętność. Dlatego w MINI Hatchu znajdziesz funkcję ostrzeżenia przed potrąceniem pieszego.

To rozwiązanie, które zostało odznaczone wyróżnieniem Advanced Award przez Euro NCAP, bazuje na kamerze umieszczonej na przedniej szybie. Gdy Twój MINI zaczyna stwarzać zagrożenie dla pieszego, zostaniesz ostrzeżony kontrolką i wyraźnym sygnałem dźwiękowym. Jeśli nie zareagujesz na czas, auto samo zacznie zwalniać.

MINI troszczy się jednak również o całą rodzinę w samochodzie. Dlatego w swoim Hatchu znajdziesz system inteligentnych poduszek powietrznych. Poduszki działają w oparciu o system czujników, który bez przerwy obserwuje pozycję kierowcy i pasażerów, a także siłę naprężenia pasów.

Czujniki mają również oko na ewentualną siłę uderzenia: w dopasowaniu do tych wszystkich danych regulują tempo otwierania poduszek powietrznych tak, by zminimalizować obrażenia pasażerów. Wszyscy w końcu słyszeliśmy historie, w których źle zaprojektowane poduszki powietrzne doprowadziły do dodatkowych obrażeń osób jadących autem. W inteligentny sposób działają też kurtyny boczne MINI, które chronią Ciebie i Twoją rodzinę przed dodatkowymi obrażeniami. Możesz jechać spokojnie!

Choć do MINI Hatcha wsiadamy zwykle z myślą o niezwykłych wrażeniach z jazdy i wyróżniającym się stylu, to ma on wszystkie cechy, by spełnić rolę zwinnego, miejskiego samochodu dla rodziny. Sportowy i designerski charakter MINI ma bowiem drugie oblicze: to dojrzały i odpowiedzialny samochód, który zatroszczy się o Twoją rodzinę w czasie codziennych i weekendowych podróży, a przy tym nie zawiedzie Was, gdy znajdziecie się w nieodpowiednim miejscu i czasie na drodze.