wyswietlacz-head-up

Wyświetlacz head up – jak działa w MINI?

Wyświetlacz head up – znany też jako HUD – to rozwiązanie, które przyleciało do motoryzacji prosto ze świata wojskowych myśliwców. Poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Wiele doskonałych pomysłów, którymi dziś cieszą się kierowcy, trafiło do motoryzacji właśnie z lotnictwa. Nie inaczej było z rozwiązaniem, które dziś określamy albo po angielsku jako head up display, a po polsku ‒ wyświetlacz przezierny.

Podczas lotu myśliwcem (a co dopiero mówić o walce powietrznej!) pilot musi jednocześnie wykonywać bardzo wiele czynności. Dodajmy do tego ogromne przeciążenia i wielkie prędkości. Nietrudno się domyślić, że zerkanie na klasyczne „zegary” umieszczone na kokpicie nie jest w takich warunkach proste. Inżynierowie musieli wymyślić coś, co pozwoli na jednoczesną obserwację celu i najważniejszych danych dotyczących lotu. Tak powstał wyświetlacz przezierny HUD. HUD to skrót od head up display. Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie pozwala na utrzymanie głowy w górze, bez zerkania w dół na tradycyjne wskaźniki.

Ekran HUD na dobre zagościł w motoryzacji


Rozwiązania z samolotów jako pierwsi zaadaptowali poza hangar konstruktorzy pewnego amerykańskiego auta sportowego. Prędkości i przeciążenia, które oferowało, mogły się kojarzyć z myśliwcami. Nic dziwnego, że zdecydowano się, by ze świata lotniczego przenieść wyświetlacz HUD do samochodu.

Wyświetlacz head up: co to jest?


Samochodowy head up display pokazuje samą „esencję”, czyli najpotrzebniejsze informacje w taki sposób, by kierowca wszystko widział, nie odrywając nawet na sekundę wzroku od drogi. Wrażenie podczas jazdy z HUD-em jest takie, jakby wyświetlane cyfry i symbole unosiły się nad jezdnią. Efekt? Kierowca po prostu wie chociażby to, jak szybko jedzie, bez zastanawiania się i zerkania.

Co pokazuje wyświetlacz HUD w samochodzie? Są to przede wszystkim: prędkość i wskazówki z systemu nawigacyjnego. Zależnie od ustawień i wyposażenia danego auta, wyświetlacz może pokazywać – przez cały czas lub tylko przez kilka sekund – między innymi aktualne ograniczenie prędkości, listę stacji radiowych czy opcje tempomatu.

W miarę rozwoju technologii, obraz na wyświetlaczach staje się coraz większy, coraz lepszej jakości i zawiera coraz więcej informacji – prawie jak w filmach science fiction o rozszerzonej rzeczywistości. Obecne rozwiązania tego typu oferują wyświetlanie na szybie samochodu całych fragmentów mapy. Niektóre poinformują Cię o większości mijanych znaków drogowych. Niemal każdy z tych systemów ma jednak kilka trybów pracy do wyboru i jeżeli nie lubisz natłoku informacji na szybie, możesz ustawić HUD w taki sposób, by informował cię tylko o tym, jak szybko jedziesz.

Jak działa HUD w MINI?


Nieważne, czy wybierzesz rodzinnego Countrymana, czy twoje serce zdobyło MINI Cabrio, do każdego z tych modeli możesz dokupić wyświetlacz head-up. Pokazuje on prędkość, ostrzeżenia, wskazówki nawigacyjne czy dostępne stacje radiowe. Jeśli zdecydujesz się na ostrzejszą wersję John Cooper Works, na ich wyświetlaczach będziesz mógł oglądać także dodatkowe, „sportowe” dane.

Co ważne, HUD w MINI możesz dopasować do swoich potrzeb. Nie tylko zdecydujesz o tym, co się tam pokazuje, ale też ustawisz jasność, wysokość i rotację wyświetlacza. Niezależnie od twojego wzrostu i preferencji, ma być Ci po prostu wygodnie i bezpiecznie.

Wyświetlacz HUD do samochodu: rodzaje


Jak działa HUD? W uproszczeniu: chodzi o to, że szyba zatrzymuje konkretną długość fali świetlnej. Da się opracować i wyświetlić na niej obraz o takiej barwie, by szyba nie była w tym miejscu całkiem przezroczysta, ale służyła za swego rodzaju ekran.

Istnieją dwa pomysły na rozwiązanie wyświetlacza head up. Pierwszy z nich to „rzucanie” obrazu bezpośrednio na przednią szybę. Efekt jest świetny, ale takie rozwiązanie sporo kosztuje i podnosi – w razie wszelkich uszkodzeń – koszt wymiany szyby.

Drugą możliwością, stosowaną w autach MINI, jest wyświetlanie obrazu na wysuwanej szybce, umieszczonej między przednią szybą a daszkiem „zegarów”. To rozwiązanie jest mniej kosztowne w montażu i nie wpływa na cenę szyby.

Co daje wyświetlacz HUD?


To nie tylko gadżet. Głównym zadaniem, jakie ma head up display jest podnoszenie bezpieczeństwa jazdy. Podczas szybkiej jazdy autostradą samochód w sekundę pokonuje kilkadziesiąt metrów. Każde oderwanie wzroku od jezdni może stwarzać zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników drogi. Poza tym brak konieczności zerkania na „zegary” oznacza również brak konieczności akomodacji wzroku. Docenią to zwłaszcza kierowcy używający okularów.

Jeżeli nigdy nie zdarzyło Ci się jeździć autem z takim rozwiązaniem, czym prędzej napraw swój błąd! Niektórzy nie wyobrażają sobie auta bez head upu i wskazują, że wyświetlacz przezierny jest im równie niezbędny, co wspomaganie kierownicy. Wrażenia rodem z naddźwiękowego myśliwca: w cenie.

Piloci wojskowi (którzy na pewno stanowią część klientów MINI) mogą poczuć się jak w pracy, a autostrada może im wydawać się pasem startowym. Jak dobrze, że w samochodzie jest jednak ciszej i więcej miejsca niż w myśliwcu… Ale na przejażdżkę możesz założyć kurtkę w stylu „Top Gun”!