samochod-w-leasing

Leasing samochodu – jak wziąć MINI w leasing?

Śnisz po nocach o nowym, wyjątkowym aucie, ale nie pociąga Cię perspektywa sporego wydatku lub kredytu na lata? A może szybko nudzą Ci się samochody i nie szukasz poważnej relacji wyłącznie z jednym modelem? Leasing na samochód pozwoli Ci usiąść za kierownicą wymarzonego samochodu przy minimum formalności i bez angażowania znacznych środków.

Dodatkowo to bardzo poręczny środek optymalizacji podatkowej dla przedsiębiorców. Czy auto wzięte w leasing jest dla Ciebie? Sprawdź, co możesz dostać w ofercie leasingowej MINI.

 

Co to jest leasing?


Czym jest bogactwo? Jeśli wierzyć Arystotelesowi – myślicielowi, który stworzył podstawy niemal każdej zachodniej dziedziny nauk – „polega ono bardziej na używaniu, niż posiadaniu”. I do tego z grubsza sprowadza się leasing. Jest czymś w pół drogi pomiędzy zakupem na raty a standardowym najmem. Gdy bierzesz auto w leasing, nie staje się ono Twoją własnością, a płacisz jedynie comiesięczną opłatę za korzystanie z niego. W większości wypadków można jednak, choć nie jest to przymus, wykupić go po zapłacie ostatniej raty.

Równie dobrze po upływie okresu leasingu możesz jednak zdecydować się na nowy samochód lub zwyczajnie oddać auto z powrotem. Leasing samochodu można porównać do pożyczki, w której w zamian za prawo do wyłączności korzystania z samochodu zobowiązujemy się do regularnego spłacania tej części jego wartości, którą na bieżąco traci. Jednak to, jak zaplanowany jest harmonogram rat, ile wynosi opłata wstępna i co dzieje się na końcu naszej umowy, zależy już od szczegółowego typu umowy leasingu, którą zawarliśmy.

Kto może wziąć samochód w leasing?


Zwykle umowa leasingu kojarzy się z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Nie bez powodu: tradycyjne formy leasingu auta są skierowane do przedsiębiorców, choć obecnie z zalet tej formy użytkowania samochodu mogą korzystać również konsumenci indywidualni. Skąd popularność wśród firm?

Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze: leasingu samochodu pozwala nabyć środek trwały potrzebny w firmie bez angażowania środków własnych, czyli znacznej kwoty zaoszczędzonej gotówki. Zaopatrzysz więc swoją działalność w służbowe auto bez potrzeby zaciągania kredytu lub dokonywania obciążającego zakupu, a środki, których nie zaangażujesz, będziesz mógł przeznaczyć na rozwinięcie swojej firmy.

Po drugie: raty leasingowe można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu, a więc obniżyć tym samym podstawę od naszego podatku dochodowego. Przy stosunkowo niskich marżach leasingodawców taka forma korzystania z samochodu jest najtańszym sposobem na rozbudowę firmowej floty. Do tego – w większości form leasingu – serwisowanie samochodu pozostaje po stronie leasingodawcy. Od niedawna korzyści wynikające z leasingu na auto są również dostępne dla osób nieposiadających działalności, w ramach leasingu konsumenckiego.

Jakie są więc rodzaje leasingu? Najłatwiej przyjrzeć im się na przykładzie oferty finansowej MINI.

Leasing samochodowy dla firm


Jeśli nie masz firmy – możesz śmiało przeskoczyć akapit dalej. Jeśli masz – dobra wiadomość: w ofercie MINI znajdziesz dwie najbardziej popularne formy leasingu dla przedsiębiorców, w tym również na samochód elektryczny i samochód hybrydowy.

Korzystanie z usług finansowych bezpośrednio u sprzedawcy auta zawsze oznacza mniej dodatkowych procedur. Pierwszą dostępną opcją jest MINI leasing operacyjny. To częściej wybierana przez firmy forma leasingu, w której samochód pozostaje składnikiem majątkowym leasingodawcy. Jest to więc forma nieco bardziej zbliżona do tradycyjnego najmu. Tym, co można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności, jest opłata wstępna i comiesięczne raty, do których doliczany jest podatek VAT. Leasing operacyjny to dłuższe zobowiązanie – okres finansowania trwa od 24 do 60 miesięcy – lecz pozwala zmaksymalizować korzyści podatkowe w trakcie trwania umowy.

Drugą opcją, nieco rzadziej wybieraną, jest leasing finansowy. Główna różnica polega na tym, że auto – choć do spłaty ostatniej raty nie jest Twoją własnością – zostaje zaliczone do składników finansowych Twojej firmy. Tym, co odliczysz z podstawy podatkowej, będą więc odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkowa zobowiązania leasingowego.

W MINI leasingu finansowym na start trzeba uregulować również część wartości VAT pojazdu. Ta forma pozwoli Ci zostać właścicielem nowego MINI szybciej – nawet po pół roku – a ostatnia rata będzie symboliczna (0,1% wartości pojazdu), jednak optymalizacje podatkowe w dłuższym okresie czasu będą nieco mniej korzystne. Leasing finansowy jest więc trochę bardziej zbliżony do sytuacji, w której bierze się samochód na raty.

Leasing samochodów osobowych dla każdego


Leasing konsumencki to instrument finansowania auta, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. W przypadku MINI pozwala on korzystać indywidualnym odbiorcom z elastyczności leasingu – indywidualnego dopasowania do możliwości klienta wpłaty początkowej, czasu trwania umowy i wartości wykupu. Podjęcie zobowiązania leasingowego nie będzie miało wpływu na Twoją historię kredytową i zwykle będzie bardziej przystępną opcją, niż zakup auta na raty. To jednak nie wszystko, co ma w swojej ofercie MINI.

Wyjątkową pozycją w portfelu MINI jest bowiem MINI Comfort Lease. To najbardziej elastyczna i niezobowiązująca forma leasingu, która pozwoli Ci bez większych zobowiązań usiąść za kierownicą nowego MINI Coopera czy MINI Clubmana, a nawet wymienić jeden model na drugi po kilku latach. O ile wcześniej wspomniane formy leasingu kończą się nabyciem samochodu na własność wraz ze spłatą ostatniej raty, o tyle tutaj nie ma takiej konieczności. Decyzję o tym, co chcesz zrobić po zakończeniu umowy leasingowej, podejmiesz na sam jej koniec. Nie przejmujesz się więc utratą jego wartości, koniecznością sprzedaży auta czy innymi zobowiązaniami. Jak to działa?

MINI Comfort Lease. Zasady leasingu


Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie swoboda i komfort, ta opcja od MINI jest stworzona dla Ciebie. Co ważne, oferta jest skierowana zarówno do firm, jak i indywidualnych odbiorców, i to w niej będziesz płacić miesięcznie najniższe raty. W MINI Comfort Lease spłacasz jedynie tę część wartości auta, która na bieżąco się zużywa, nie zaś obliczoną na początku stawkę procentową jego całkowitej wartości. A jeśli masz swoją firmę, skorzystasz również na optymalizacji podatkowej: możesz doliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną oraz raty leasingowe wraz z VAT-em.

Tak jak wspomnieliśmy: decyzję o tym, co chcesz zrobić ze swoim MINI po wygaśnięciu umowy podejmujesz na końcu. A jakie masz opcje? Jeśli przywiążesz się do swojego MINI, to możesz najzwyczajniej spłacić go w formie jednej raty końcowej, lub dłuższego okresu ratalnego. Nie ma więc obaw, że po okresie „lekkich” rat będziesz mieć na głowie odczuwalne zobowiązanie.

Jeśli zaś okazało się, że np. MINI Cooper daje Ci już za mało przestrzeni na Twoje życiowe plany (lub zwyczajnie Ci się znudził), możesz go oddać i wymienić na nowy model. Nie musisz się wtedy martwić czasochłonną sprzedażą poleasingowego auta, które przed dokonaniem transakcji nierzadko należy jeszcze ubezpieczyć. Może pora przesiąść się na nieco bardziej dojrzałe MINI Clubman? Wybór należy tylko do Ciebie!

Jak wziąć auto w leasing?


Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych instrumentów finansowania auta z portfela MINI, warto zacząć swoją przygodę od wizyty w salonie i spotkania z konsultantem, który nakreśli Ci jak działają poszczególne typy leasingu i będzie w stanie doradzić, który z nich będzie odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom: nie ma jednej opcji najlepszej dla wszystkich. Gdy już zdecydujesz się na swój leasing samochodu, ustalasz na miejscu wysokość raty wstępnej i szczegóły swojego harmonogramu spłat. Dealer MINI jasno wskaże Ci, jakie dokumenty będą wymagane przed podpisaniem umowy oraz pomoże z wypełnieniem wniosku.

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie przez MINI Financial Services, możesz podpisać swoją umowę leasingową – zawsze warto przeczytać ją dokładnie i gdy coś wydaje się niezrozumiałe: dopytać konsultanta. Umowa podpisana? Teraz już tylko zarejestrujemy Twój samochód i ustalimy z Tobą wygodny dla Ciebie termin odbioru. Ten moment jest chyba najbardziej ekscytujący: gdy możesz odliczać dni od momentu, aż wsiądziesz do swojego wymarzonego, nowego auta. Czas wtedy niewyobrażalnie się dłuży!

Wady i zalety leasingu samochodu


Czy to znaczy, że leasing auta nie ma żadnych wad? Żeby być w pełni uczciwym, należy wskazać na pewne trudności i ograniczenia, z jakimi może zmierzyć się leasingobiorca. Pierwszym i oczywistym jest fakt, że podczas trwania umowy leasingu nie jesteś właścicielem auta. Nie możesz więc dokonywać w nim poważniejszych modyfikacji, podnająć go osobie trzeciej lub go sprzedać. Gdy zaś przytrafi się kradzież czy zniszczenie samochodu, zobowiązanie pozostaje wciąż w mocy: przed tym może jednak uchronić Cię ubezpieczenie typu Gap, które również znajduje się w ofercie MINI.

By jednak nie popaść w pesymizm: jakie są oczywiste zalety umowy auta w leasingu? Ta forma finansowania oznacza krótkie procedury i niższy próg wejścia dla podpisującego umowę, niż w przypadku kredytu. W bezpośrednim odczuciu leasing samochodu jest zwykle tańszy od spłaty kredytu i oznacza bardziej elastyczne zobowiązanie. Nie obciąża do tego Twojej zdolności kredytowej i stanowi doskonałe narzędzie optymalizacji podatkowej dla przedsiębiorców. To z pewnością świetna opcja dla każdego, kto marzy o nowym aucie, ale nie jest w 100% zdecydowany na zakup i zobowiązania, jakie z są z nim związane.

Jeśli odkładanie pieniędzy na nowe MINI Clubman nie jest dla Ciebie i rozważasz, wymianę auta na inny model w ciągu kilku lat, to warto zapoznać się z ofertą leasingową MINI. Mała rata może oznaczać przecież ogromną przyjemność z jazdy!