RÓBMY WIĘCEJ ZA MNIEJ.

MINImalizujemy, gdzie tylko możemy, aby zapewnić bardziej niezawodną i zrównoważoną jazdę. Poprzez MINImalizację rozumiemy zmniejszanie ilość odpadów, zużycia energii i emisji CO₂ na pojazd w całym cyklu życia, aby realizować naszą wizję czystszego dynamizmu. Chcemy być pionierami w tworzeniu równowagi, która obejmuje osiągi MINI i kultową stylistykę z solidnymi referencjami środowiskowymi. A zmniejszając nasz wpływ na środowisko, umożliwiamy Ci zmniejszenie Twojego wpływu. 

Zrównoważony rozwój MINI – robienie więcej przy mniejszym zużyciu zasobów – zerowa emisja spalin Zrównoważony rozwój MINI – robienie więcej przy mniejszym zużyciu zasobów – zerowa emisja spalin

POZNAJ URBAN-X OD MINI.

Projekt URBAN-X stworzony przez MINI w 2016 roku ugruntował swoją pozycję wiodącej platformy startupowej w dziedzinie technologii miejskich. Zapewnia na wczesnym etapie rozwoju firmy wsparcie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, którzy dążą do poprawy życia w miastach, wdrażając odważne rozwiązania w zakresie technologii klimatycznych.

W ciągu zaledwie siedmiu lat projekt URBAN-X nawiązał współpracę z ponad 100 startupami działającymi w takich obszarach, jak transport, budownictwo, energetyka i społeczność. Pomógł im opracować innowacyjne, zrównoważone rozwiązania, przyspieszyć rozwój i położyć podwaliny pod sukces biznesowy.

TRADYCJA I TRANSFORMACJA.

Nowa rodzina elektrycznych MINI zwiastuje nową erę bardziej zrównoważonego, skomunikowanego MINI, które ma odwagę się wyróżniać. Brak skóry, mniej chromu i zaawansowana cyfryzacja odzwierciedlają sposób, w jaki MINI definiuje na nowo swoją w pełni elektryczną przyszłość.

Zrównoważony rozwój MINI – MINI Cooper SE – MINI Countryman SE Zrównoważony rozwój MINI – MINI Cooper SE – MINI Countryman SE

Stworzone do recyklingu.

POZBAWIONA SKÓRY TAPICERKA FOTELI.

Transformacja elektryczna to nie wszystko. Nasza nowa generacja pojazdów MINI jest całkowicie pozbawiona materiałów pochodzenia zwierzęcego w fotelach, kierownicy i dźwigni zmiany biegów. Stosowane materiały obejmują sztuczną skórę z polichlorku winylu (PCW) oraz dzianiny wykonane ze zrównoważonych i częściowo przetworzonych materiałów, takich jak butelki PET czy odpady przemysłowe. Powstałe w ten sposób tkaniny są nie tylko przyjemne w dotyku i estetyczne, lecz również bardzo trwałe. Ich produkcja wiąże się z mniejszą ilością zanieczyszczeń i redukuje emisję CO₂ o 85% w całym łańcuchu dostaw. Ponadto nie ma miejsca wylesianie czy wyzysk zwierząt. 

Zrównoważony rozwój MINI – pozbawiona skóry tapicerka – nowe dzianiny
Zrównoważony rozwój MINI – pozbawiona skóry tapicerka – nowe dzianiny 1
Zrównoważony rozwój MINI – pozbawiona skóry tapicerka – nowe dzianiny
Zrównoważony rozwój MINI – pozbawiona skóry tapicerka – nowe dzianiny 1

DESKA ROZDZIELCZA I PANELE DRZWIOWE Z MATERIAŁÓW POCHODZĄCYCH Z RECYKLINGU

W ramach naszego zaangażowania na rzecz zwiększenia wykorzystania zrównoważonych materiałów, deska rozdzielcza i podłokietniki w drzwiach są teraz obite wysokiej jakości dzianiną z przędzy poliestrowej pochodzącej z recyklingu. Do produkcji dzianin na deskę rozdzielczą i panele drzwiowe wykorzystujemy płaską tkaninę 2D wykonaną z zastosowaniem 92% włókien poliestrowych z recyklingu. Ociepla ona wnętrze, a także doskonale nadaje się do projekcji cyfrowych. Proces ten znacznie zmniejsza nasz ślad ekologiczny, ponieważ zużywa około 98% mniej wody niż bawełna i zmniejsza emisję CO₂ o około 80% w porównaniu z konwencjonalnym przetwarzaniem poliestru. 

Zrównoważony rozwój MINI – tkaniny z recyklingu – deska rozdzielcza i panele drzwiowe 1

PRODUKCJA ALUMINIUM WTÓRNEGO NA PIERWSZYM MIEJSCU. 

Myśląc o możliwościach ekonomicznego wykorzystania zasobów oraz ich odzyskiwaniu, naszą naczelną zasadą podczas projektowania i rozwoju produktu jest „przede wszystkim materiały wtórne”. MINI w jeszcze większym stopniu obniża emisję dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw poprzez wykorzystanie aluminium. Do produkcji obręczy kół w nowym elektrycznym MINI Countryman wykorzystujemy do 70% aluminium wtórnego pochodzącego ze złomu aluminiowego. W połączeniu z wykorzystaniem ekologicznej energii elektrycznej oszczędzamy około 90% energii wymaganej w produkcji pierwotnego aluminium. Kolejną korzyścią jest to, że produkcja aluminium wtórnego powoduje o 95% mniejszą emisję gazów cieplarnianych. 

Zrównoważony rozwój MINI – aluminium wtórne – obręcze kół
Zrównoważony rozwój MINI – aluminium wtórne – obręcze kół 1
Zrównoważony rozwój MINI – aluminium wtórne – obręcze kół
Zrównoważony rozwój MINI – aluminium wtórne – obręcze kół 1

NA DRODZE DO ZEROWEJ EMISJI.

Zrównoważony rozwój MINI – przegląd – zielona linia podziału
Zrównoważony rozwój MINI – zero emisji – szybkie fakty

80% CO₂

mniej emisji do 2023 r.

Zrównoważony rozwój MINI – neutralność klimatyczna – panel słoneczny

11 500 paneli słonecznych

na dachach zakładów MINI w Oksfordzie generuje ponad 3 MW

Zrównoważony rozwój MINI – neutralność klimatyczna – ładowanie

29 minut

ładowania od 10 do 80% przy korzystaniu z szybkiej stacji ładowania prądem stałym

Zrównoważony rozwój MINI – przegląd – zielona linia podziału – dół

SŁOWO O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU.

Wszyscy mogą przyczynić się do tego, by MINI było zrównoważoną marką. W naszej serii wywiadów pokazujemy zrównoważony wkład szerokiego grona osób związanych z MINI – i motywację, która ich inspiruje.

Zrównoważony rozwój MINI – Słowo o zrównoważonym rozwoju – wywiady z ekspertami MINI Zrównoważony rozwój MINI – Słowo o zrównoważonym rozwoju – wywiady z ekspertami MINI

JAK ZOSTAĆ EKOLOGICZNYM KIEROWCĄ MINI.

Zrównoważony rozwój MINI – kierowcy mini – porady Zrównoważony rozwój MINI – kierowcy mini – porady

Jak kierowcy mogą pomóc środowisku?

Co możesz zrobić, aby Twoja codzienna jazda była bardziej zrównoważona? Ekologiczna jazda pomaga środowisku. Może też pomóc w oszczędzaniu pieniędzy i zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na zmianę na lepsze – począwszy od zakupu samochodu, a skończywszy na jego konserwacji i utrzymaniu.

INSPIRACJA. TO NAS NAPĘDZA.

Projekty, historie i partnerstwa – inspirowane naszą motywacją, aby działać lepiej i robić więcej – dla nas wszystkich i dla planety.

Często zadawane pytania.

Kluczowymi surowcami w akumulatorach wysokonapięciowych są kobalt, lit, grafit i nikiel. Obudowa akumulatora wysokonapięciowego wykonana jest z aluminium. MINI (BMW Group) dąży do stworzenia rozwoju odpowiedzialnego, zrównoważonego łańcucha dostaw spełniającego nasze wysokie standardy w zakresie etyki i praw człowieka. Wszyscy wybrani dostawcy muszą udzielać informacji na temat wdrażania standardów środowiskowych, społecznych i korporacyjnych, w tym dotyczących przestrzegania praw człowieka i zakazu pracy przymusowej.
Ściśle współpracujemy z kluczowymi dostawcami surowców, tak aby wszystkie materiały były pozyskiwane w sposób odpowiedzialny, zarówno w celu ochrony i poprawy stanu środowiska, jak i zapewnienia bezpieczeństwa i dobra zatrudnionych we wszystkich ogniwach łańcucha dostaw. W dalszym ciągu usprawniamy również działania logistyczne, aby zmniejszyć wpływ transportu komponentów do naszych zakładów.

Zobowiązania w zakresie dochowania należytej staranności społecznej i środowiskowej związane z pozyskiwaniem komponentów, materiałów i usług są określone dla naszych dostawców w naszych umownie wiążących standardach zrównoważonego rozwoju. Gdy tylko zidentyfikujemy ryzyko u naszych bezpośrednich dostawców, reagujemy na nie, wdrażając odpowiednie działania zapobiegawcze i naprawcze. W sposób doraźny to samo robimy w przypadku naszych dostawców pośrednich. Działania te były systematycznie wdrażane w nasze procesy.Pracujemy również nad zmniejszeniem zużycia surowców i zwiększeniem wykorzystania materiałów wtórnych.

Maksymalna transparentność naszego łańcucha dostaw pomaga nam zidentyfikować problemy w terenie i skutecznie sobie z nimi radzić, często we współpracy z naszymi dostawcami i innymi zainteresowanymi stronami. Zwiększenie przejrzystości i efektywnego gospodarowania zasobami w naszych łańcuchach dostaw opiera się na zgodności ze standardami ekologicznymi i społecznymi określonymi w standardach zrównoważonego rozwoju BMW Group. Każdy dostawca musi uwzględnić te wymagania w swojej ofercie. Ponadto kierujemy się międzynarodowymi standardami, takimi jak wytyczne Global Compact Initiative ONZ (Davos, 01/99) oraz „Deklaracja w sprawie podstawowych zasad i praw w pracy” (Genewa, 06/98), Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i procesem należytej zgodności z „Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka”.

Ekologiczny charakter każdego samochodu elektrycznego zależy ostatecznie od źródła energii elektrycznej zasilającej akumulator. Innym aspektem śladu węglowego w całym okresie życia jest energia zużywana przy produkcji akumulatora. W testach wykazano, że MINI Cooper SE ładowane prądem wytwarzanym z wykorzystaniem źródeł odnawialnych po przejechaniu około 19 000 km „odpracowuje” dwutlenek węgla wygenerowany podczas produkcji. W całym cyklu życia MINI Cooper SE emituje o 40% (europejski miks energetyczny) i 70% (miks energii odnawialnej) mniej CO2 niż MINI Cooper S z silnikiem benzynowym. Oznacza to, że przy odległościach pokonywanych zazwyczaj podczas codziennej jazdy MINI Cooper SE kompensuje dodatkowe emisje związane z globalnym ociepleniem, które powstały przy jego produkcji, w ciągu zaledwie 12 miesięcy użytkowania.

Jesteśmy na drodze do elektryczności.

Przyłącz się do wprowadzania zmiany.

Poznaj korzyści płynące z nowego, elektrycznego stylu życia. Zobacz, ile zaoszczędzisz, jak często akumulator będzie wymagał ładowania i jak łatwa może być jazda samochodem elektrycznym.

Zrównoważony rozwój MINI – elektromobilność – korzyści Zrównoważony rozwój MINI – elektromobilność – korzyści
Zrównoważony rozwój MINI – elektryczne MINI Countryman – elektryczne MINI Cooper Zrównoważony rozwój MINI – elektryczne MINI Countryman – elektryczne MINI Cooper

POZNAJ NOWĄ RODZINĘ ELEKTRYCZNYCH MINI.

To początek nowej ery. Nowa rodzina elektrycznych MINI oferuje charakterystyczną dla tej marki radość z jazdy dzięki elektrycznemu układowi napędowemu i wciągającym cyfrowym wrażeniom użytkownika.